Episcopal Diocese of Virginia
The Episcopal Church »  |  The Diocese of Virginia

Previous Vestries

 

 

 

2014

Hance Haney, S.W.

Sara Fein, J.W.

Candy Levin, Reg.

Caroline Bergmark

Tony Christino

Rick Glassco

Kerry Kelly

Sudie McGahuey

Martha Manson

Eileen Monnin-Kirby

Doug Onley

Rosi Stewart

 

2013

Connie Kurz, S.W.

Hance Haney, J.W.

Candy Levin, Reg.

Tony Christino

Sara Fein

Rick Glassco

Doug John

Kerry Kelly

Sudie McGahuey

Martha Manson

Brooke Roberts

John von Senden

 

2012

Tom Kerns, S.W.

Connie Kurz, J.W.

Kerry Kelly, Reg.

Tony Christino

Mary-Jo Cooney

Susan Gilbertson

Hance Haney

Bryan Phillips

Brooke Roberts

Martha Shimkin

Laura Snow

John von Senden

 

2011

Tom Kerns, S.W.

Susan Gilbertson, J.W.

Laura Snow, Reg.  

Melinda Ashton

Waide Egener

Doug Henry

Connie Kurz

Greg Rainey

Brooke Roberts

Matthew Shallbeter

Martha Shimkin

John von Senden

2010

Susan Ruberry, S.W.

Doug Henry, J.W.  

Laura Snow, Reg.

Gerry Anderson

Melinda Ashton

Julie Bruns

Beth Eckert

Waide Egener

Susan Gilbertson

Tom Kerns

Matthew Shallbetter

Martha Shimkin

 

 2009

Bob Murray, S.W.

Susan Ruberrry, J.W.

Dorothy Kellogg, Reg.

Gerry Anderson

Melinda Ashton

Julie Bruns

Jamie Conrad

Beth Eckert

Waide Egener

Doug Henry

Rollin Huntington

Matthew Shallbetter

 2008

Tom Hewson, S.W.

Bob Murray, J.W.

Dorothy Kellogg, Reg.

Gerry Anderson

Julie Bruns

Jamie Conrad

Beth Eckert

Rollin Huntington

Sudie McGahuey

Doug Onley

Susan Ruberry

Suzanne Wilson-Houck

 

2007

Elaine Davies, S.W.

Tom Hewson, J.W.

Jamie Conrad, Reg.

Sarah Glassco

Becky Hunger

Rollin Huntington

Dorothy Kellogg

Sudie McGahuey

Bob Murray

Doug Onley

Pierre Shostal

Suzanne Wilson-Houck

 

2006

Elaine Davies, S.W.

Carla Murray, J.W.

Sarah Glassco, Reg.

Carrie Cuddy

Tom Hewson

Dick Hobson

Becky Hunger

Bill Kilpatrick

Sudie McGahuey

Doug Onley

Pierre Shostal

Suzanne Wilson-Houck

 

2005

Tom Kerns, S.W.

Doug John, J.W.

Jackie Phillips, Reg.

Lew Barber

Carrie Cuddy

Elaine Davies

Sarah Glassco

Becky Hunger

Dick Hobson

Bill Kilpatrick

Carla Murray

Stephanie Saphos

Pierre Shostal

 

2004

Tom Kerns, S.W.

Doug John, J.W.

Geoff Sheffer, J.W.

Jackie Phillips, Reg.

Sandy Briggs

Carrie Cuddy

Sarah Glassco

Dick Hobson

Bill Kilpatrick

Connie Kurz

Carla Murray

Stephanie Saphos

2003

Ken McDonald, S.W.

John von Senden, J.W.

Doug John, J.W.

Mary Ann Sutherland, Reg.     

Sandy Briggs

Tudor Davies

Tom Kerns

Connie Kurz

Jackie Phillips

Joella Rhoades

Stephanie Saphos

Geoff Sheffer

 

 2002

Carter Forrester, S.W.

Jim Clausen, J.W.

Mary Ann Sutherland, Reg.     

Sandy Briggs

Tudor Davies

Connie Kurz

Ken McDonald

Joella Rhoades

Geoff Sheffer

Jane Temoshok

John von Senden

Jim Wise

 2001

Douglas W. Payne, S.W.

Douglas Henry, J.W.

Dotty Eisenhour, Reg.

James Clausen

Barbara Currie

Carter Forrester

Kenneth McDonald

Mary Ann Sutherland

Jane Temoshok

Joella Rhodes

John von Senden

James Wise 

 

 2000

Douglas John, S.W.

Douglas Payne, J.W.

Barbara Currie, J.W.

Dotty Eisenhour, Reg.

Andrew Biache

James Clausen

Carter Forrester

Douglas Henry

Sudie McGahuey

Norma Taliaferro

Jane Temoshok

James Wise

 1999

Douglas John, S.W.

Waide Egener, J.W.

Barbara Currie, J.W.

Dotty Eisenhour, Reg.

 Andrew Biache

Jo Dearborn

Douglas Henry

Arlo Lloyd

Sudie McGahuey

Mary Mitchell

Douglas Payne

Norma Taliaferro

 

 1998

Beth Eckert, S.W.

William Frye, J.W.

Douglas John, J.W.

James Snow, Reg.

Andrew Biache

Carter Cornick

Jo Dearborn

Waide Egener

Roz Kerns

Arlo Lloyd

Sudie McGahuey

Norma Taliaferro

 1997

Carlton Stockton, S.W.

William Frye, J.W.

James Snow, Reg.

Wilton Corkern

Carter Cornick

Jo Dearborn

Beth Eckert

 Waide Egener

Roz Kerns

James Kurz

Arlo Lloyd

Sue Lynch

 

 1996

Sue Hurn, S.W.

Carlton Stockton, J.W.

Dagobert Soergel, Reg.

W. Bradford Ashton

Wilton C. Corkern

Beth Eckert

William Frye

Roz Kerns

 James S. Kurz

Sue Lynch

Frank Martin

James B. Snow

 1995

W. Bradford Ashton, S.W.

Sue Hurn, J.W.

Margaret C. Moring, Reg.

Karen Besser

Hugh Campbell

Wilton C. Corkern

George Currie

James S. Kurz

Sue Lynch

Frank Martin

Dagobert Soergel

Carlton Stockton 

 1994

Julien C. Randolph, S.W.

W. Bradford Ashton, J.W.

Margaret C. Moring, Reg.

David Arnold

Karen Besser

Hugh Campbell

Wilton C. Corkern

George Currie

Sue Hurn

Sue Lynch

Janet Pawlukiewicz 

Carlton Stockton

 

 1993

Stefanie Reponen, S.W.

Julien Randolph, J.W.

Mary Ann Sutherland, REg.

David Arnold

Karen Besser

Georgia Currie

Thomas Hewson

Margaret Moring

Janet Pawlukiewicz

John Rannenberg

Jim Stewart

Jerrie Stumpf 

 1992

Douglas Payne, S.W.

William Clark, J.W.

Mary Ann Sutherland, Reg.

David Arnold

William Christophersen

Richard Glassco

Thomas Hewson

Janet Pawlukiewicz

Julien Randolph

Stefanie Reponen

James Stewart

Jerrie Stumpf 

 

 1991

Gordon P. Peyton, Jr., S.W.

Douglas Payne, J.W.

Mary Ann Sutherland, Reg.

Wilhelm Christophersen

William Clark

Elaine Davies

Richard Glassco

Thomas Hewson

Helen Reid

Stefanie Reponen

Joella Rhoades

Jerrie Stumpf 

 1990

James R. Hobson, S.W.

Helen Reid, J.W.

Jackie Phillips, Reg.

Jan Christopherson

William Clark

Elaine Davies

Richard Glassco

Bruce Oliver

Douglas Payne

Gordon P. Peyton, Jr.

Joella Rhoades

Mary Ann Sutherland 

 

 1989

Frederick Moring, S.W.

Gordon P. Peyton, Jr., J.W.

Jackie Phillips, Reg.

William Clark

Jan Christopherson

Elaine Davies

Sue Hurn

Bruce Oliver

James. R. Hobson

Helen Reid

Joella Rhoades

Dagobert Soergel 

 1988

Frederick Moring, S.W.

James R. Hobson, J.W.

Sue Hurn, Reg.

Hunter Adams

Katherine Babson

Hugh Campbell

Jan Christophersen

Bruce Oliver

Jackie Phillips

Mary Page Rollins

Nancy Richardson

Dagobert Soergel